OSGB (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ)

OSGB (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ)

OSGB (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ)  nedir?
OSGB yani Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’ni kısaca özetlemek gerekirse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde en az bir işyeri hekimi, bir iş güvenliği uzmanı ve bir işyeri hemşiresi bulunduran işletmelerdir. 6331 Sayılı Kanun gereği kısmi veya tam süreli iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almakla yükümlü olan özel sektör ve kamu kurumları bu hizmeti almak için bulundukları ilde veya komşu illerde bulunan OSGB’lerdenfaydalanabilmektedirler. 
Bugünün verileriyle Türkiye genelinde yaklaşık 2.000 adet OSGB vardır. Bu OSGB’lerin yaklaşık %40’ı İstanbul ve çevre illerinde bulunmaktadır. 

Hizmet alacağım OSGB’ye karar verirken nelere dikkat edilmesi gerekir?
OSGB’ler bildiğiniz üzere hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Ülkemizde bu sektörün karşılaştığı en büyük sorun önce fiyat olarak kıyaslanmaktadır. Bütün OSGB’ler belirli bir mevzuat kapsamında çalışmak zorunda olsalar da uygulama işler biraz karmaşık bir hal almaktadır. Bu durum da karar verici olan işletmelerin yanlış tercih yapmalarına yol açmaktadır. 
Günümüz şartlarında maliyet işletmeler için hayati önem taşımakta. Herkes elinden geldiği kadar maliyetleri düşürerek işletmenin karlılığını arttırmak ister. Dolayısıyla OSGB ile çalışmak isteyen firmalar fiyat olarak en düşük olanı tercih etmektedir ve çoğunlukla kalitesiz veya kusurlu hizmet alınması anlamına gelmektedir. Durumun farkına ancak olası bir denetimde veya iş kazası olduğunda varılmaktadır ve maalesef iş işten çoktan geçmiştir. Yani tercih yaparken fiyat kesinlikle ilk kriterimiz olmamalıdır. 
Kriterimiz ne olmalıdır sorusunun cevabı ise HİZMET KALİTESi’dir. OSGB’lerin kalitesini ise ancak referansları ile ölçebilirsiniz. Görüşme aşamasında olduğunuz OSGB’lerin referanslarıyla mutlaka iletişime geçilmesi ve firma ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir.